Yeni dünyaya hazır mısın?
WordPress ile Para Kazanmak
Para Kazanmak

WordPress ile Para Kazanmak

Eki 18, 2023

Merhaba, WordPress ile para kazanmak yazıma hoş geldiniz. Bu benim ‘Para Kazanmak’ isimli serimin ilk yazısı. Bu yazılarda, sizlerle son zamanlarda ortaya çıkan ve kendilerine ‘motivasyon konuşmacısı’ unvanını verip, ‘Şu kadar ürün sat, bu kadar para kazan’ veya ‘Hala e-ticaret yapmıyor musun?’ gibi konuları ele alan ‘ÇAKMA’ para kazandıranların aksine, gerçekten emek harcayarak nasıl para kazanılacağını konuşacağız. Teknoloji dünyasında para kazanmak ne kadar basit olsa da hala emek isteyen bir durum. Her ne kadar günümüz ‘influencer’ları ile dalga geçsek de, nasıl para kazandıklarını görüyoruz ve dalga geçtiğimizle kalıyoruz. Peki bunu nasıl başarıyorlar?

 

1 – WordPress Nedir?


WordPress, yazılımla yapılan web sitesi tasarımı ve kurulumu gibi konuları çok basite indirgemiş, yazılımdan anlamayan insanların bile web sitesi yapmasına yardımcı olmuştur. WordPress genel olarak yazılımcıların ‘Frontend’ dedikleri ön sayfaların tasarımını yapmanızı kolaylaştırıp sizi “Backend” yani arka planda dönen karmaşık olaylardan kurtaran bir can kurtarıcı. WordPress’i öğrenmek için bolca yardımcı kaynak bulunuyor; WordPress Dökümantassyonu

2 – Başarı Hak Edene Gelir.


Kendimden başlayayım, bu işlere nasıl girdim. Genç yaşlarımdan itibaren içimde girişimcilik, para kazanma ve özgür olma isteğiyle büyüdüm. Okula gider gelir, boş zamanlarımda eğlence araçlarından kafamı kaldırmaz, gece yatardım ve sabah kalktığımda gündelik rutinime devam ederdim. Üniversiteye gittiğimde bütün algım değişti, yaklaşık 1 yıl garson olarak çalıştım. Garsonluk, farklı insanlarla tanışma fırsatı verir. Bu insanları gördükçe hayatın gerçekleriyle yüzleştim. Gerçek şuydu: genç yaşlarda kendine yatırım yapacaksın ya da ölene kadar çalışacaksın. İkinci sınıfta okulu bırakma kararı aldım. İnsanlar ‘Ne yapacaksın? Nasıl ilerleyeceksin?’ diye sorular sordular. İnanın hiçbir fikrim yoktu. Ama hayat tesadüflerle dolu. Uzun zamandır konuşmadığım bir dostumla tekrar iletişime geçtim. Bana WordPress işlerinden bahsetti. Detayları öğrendim ve hiçbir eğitim almadan işe giriştim. İlk işimi 450₺ karşılığında yaptım. Bu işten sonra daha fazla iş almaya başladım. İşte Portfolyom.

3 – Nasıl Başlayacağım?


Çok basit, hiçbir para harcamadan Youtube üzerinde WordPress Kurulumu hakkında bilgilendirici birkaç video izliyorsunuz. Daha sonra serbest çalışanlar için olan sitelere gidip, hiçbir bilginiz olmasa dahi, ilan açıyorsunuz. İşi öğrenmek için verebileceğiniz en küçük miktarlarda teklif verin. Merak etmeyin, bir şey bilmiyor olabilirsiniz. Ama Google ve Youtube yanınızda. Kendinizi zorlamadan ve bir sorumluluk altına girmeden hiçbir şekilde araştırmayacağınız ve dönüp bakmayacağınız bir konu için ilk siparişinizi aldığınızda makale okuyor olacaksınız. Önemli olan başlamak. Korkmayın, gidip bir adet hesap ve bir adet WordPress ilanı açın.

4 – Nasıl Bir Süreç Beni Bekliyor?


Zor. Evet yanlış duymadınız, zor bir süreç sizi bekliyor. Ama gözünüz korkmasın çünkü zorluk iş olarak değil insanlarla uğraşmaktan olacak. Gündelik hayatınızda anneniz, babanız size baskı yapacak. Çok azınlıkta olsa da müşterileriniz size zorlu anlar yaşatacak. Fakat işinizi bitirdiğiniz ve elinize kazandığınız ilk parayı aldığınız zaman bütün o sesler size bir ninni gibi gelecek. Onun için hemen vazgeçmeyin, dayanın!

5 – Madem Çok Kolay, O Zaman Herkes Buradan Para Kazansın?


Aslında çoğu kişi buradan para kazanıyor zaten. Ama aradaki ayrım şu, müşteriler yeni başlamış ve işini kaliteli yapan ve ucuz işçilik sunan bir serbest çalışanı mı? Yoksa işinde uzman ama aldığı işlere özen göstermeyen, bitsin de paramı alayım gözüyle bakan birini mi seçer? Karar sizin. Fakat şunu unutmamak gerekiyor, ‘her zaman size ihtiyaç olacak’. Kendi tecrübelerimden yola çıkarsam gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim; çoğu müşteri, özellikle serbest çalışan dünyasında, kesinlikle fiyatı çok az tutup iyi bir iş almak istiyor. Bu da size inanılmaz bir fırsat sunuyor. Kendinizi gösterme zamanı geldiğinde sahneye çıkın ve şovunuzu yapın. Cesaretinizi kaybetmeyin ve risk alın.

6 – Kimler Yapabilir Bu İşi?


Kendine ek gelir kazandırmak, yeni bir yetenek edinmek veya paraya ihtiyacı olan herkes yapabilir. Önemli olan şu; sipariş alırken, karşınızdakinin de bir insan olduğunu ve kazandığı parayı bir hedef uğruna harcadığını unutmamak. Miktar ne kadar az olursa olsun, elinizden gelenin en iyisini yapın. Çünkü bu size inanılmaz bir avantaj sağlayacak. WordPress ile para kazanmak çok kolay.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir